fbpx
Salon kosmetyczny w 2022 roku

Dwa ubiegłe lata były trudne dla branży salonów kosmetycznych. Pandemia, kolejne lockdowny i obostrzenia dały się we znaki każdemu kto prowadzi salon kosmetyczny lub fryzjerski. 

Zadłużenie branży beauty

Jak podaje Business Insider branża beauty jest zadłużona na ponad 100 mln złotych czyli w trakcie pandemii zadłużenie wzrosło o 30%. Z własnego doświadczenia jednak wiem, że to od nas: właścicieli i zarządzających salonami beauty bardzo dużo zależy. Nasze decyzje przekładają się bezpośrednio na wynik finansowy. Przerwę świąteczną wykorzystałam na czytanie raportów i analiza trendów dotyczących branży beauty. Oto moje 3 najważniejsze wnioski i rady na czym warto się skoncentrować w 2022?

Po pierwsze pracownik

Nadal mamy doczynienia z rynkiem pracownika a nie pracodawcy. Niestety bardzo trudno znaleść jest dobrego pracownika, który zostanie z nami na dłużej i zaangażuje się w swoją pracę. Dobrze zorganizowany salon oraz motywacyjny sposób wynagradzania to dwa elementy, które pozwolą nam zatrzymać zatrudnioną osobę na dłużej. Szczególnie młodzi ludzie chcą pracować w komfortowych warunkach, na jasno sformułowanych zasadach. Szkoląc bardzo często spotykam się z brakiem takich rozwiązań. Kolejnym aspektem na, którym skupię się w 2022 roku to sam proces zatrudniania osób, szczególnie specjalistów. Między innymi te aspekty poruszę na najbliższym Różowym Czwartku - czyli popołudniowym szkoleniu dla branży beauty - szczegóły tutaj.

Zadbajmy o klientów

Analizy trendów pokazują (między innymi raport Mintel), że nasi klienci po pandemii potrzebują jasnej komunikacji, dodatkowego zaopiekowania się nimi, podkreślania i sprawdzania przez nas, że działamy etycznie a nasze produkty nie szkodzą planecie. Te globalne trendy przekładają się na decyzje zakupowe również Twoich klientów. To czego bardzo często brakuje mi w salonach to dobra komunikacja. Ona zaczyna się już od samej oferty! Jak jest przygotowana, czy jest aktualna i czy są w niej dodatkowe informacje, których klient może potrzebować. Nasza branża robi bardzo dużo aby być bezpieczną i higieniczną. Bardzo rzadko jednak wyjaśniamy klientom jak to wygląda. A właśnie tak możemy zwiększyć jego poczucie bezpieczeństwa i zaopiekowania. 

Personalizacja i omichannel

Sophie Marchessou, kierująca współpracująca z  McKinsey z firmami kosmetycznymi na całym świecie, podkreśla, że to właśnie personalizacja produktów kosmetycznych oraz multikanałowość komunikacji to coś na co warto postawić. Możesz stwierdzić, że to zbyt duże, globalne trendy dla Twojego salonu.  Ja jednak uważam, że warto otworzyć swój profil np.: na Instagramie jeśli jeszcze nie masz, to kolejny kanał komunikacji lub może zacząć używać messengera. Co do personalizacji, cały czas podkreślam jak ważne jest prowadzenie bazy danych i notatek o naszych klientach. Możesz spersonalizować wizytę znając już preferencje swojej klientki. To są drobne kroki, które w przyszłości zaprocentują w Twoim biznesie.

Małymi krokami buduje się wielki sukces! Ważne jest to aby te małe kroki wdrażać do siebie do firmy. Zmieniajmy się prze ewolucję a nie rewolucję! 

podpis paula

Nie przegap kolejnej dawki wiedzy!

Zapisz się do mojego newslettera i bądź na bierząco, pobieraj darmowe materiały i korzystaj z mojego doświadczenia.

>
Success message!
Warning message!
Error message!