fbpx
3 błędy w organizacji salonu beauty

Nie uwierzysz ale w większości salonach w jakich prowadzę szkolenia pojawiają się ciągle trzy te same błędy. W moich szkoleniach kładę nacisk na organizację salonu bo jest ona podstawą dobrze funkcjonującego biznesu. Przekłada się to również bezpośrednio na wynik finansowy. Dlatego sprawdź czy przypadkiem u Ciebie w salonie nie popełniasz któregoś z tych trzech najczęściej występujących błędów.

Błędy w salonach beauty

Pierwszym błędem jest bark jasnego i klarownego podziału obowiązku między pracowników. Nie ma znaczenia ile osób zatrudniać, każda powinna mieć dokładnie ustalony i spisany zakres obowiązków. Niestety jest to bardzo często pomijana kwestia. Obowiązki powinny być tak rozpisane, aby pokrywały wszystkie rzeczy jakie są do zrobienia w salonie. Jeśli jakiegoś obowiązku nie przydzielisz konkretnej osobie nie dziw się, że ta konkretna rzecz wiecznie nie będzie wykonywana. 

Kiedy nie ma klientów w salonie

Ustal z pracownikami, co mają robić kiedy akurat nie ma klientów. To czas kiedy można wyskoczyć do sklepu po potrzebne rzeczy, przygotować zdjęcia na social media czy posprzątać część salonu albo wysłać smsy do “nieaktywnych klientów”. Lista wszystkich tych rzeczy jest bardzo ważna. Kiedy pracownik ich nie wykona zawsze możesz powołać się na spisany dokument. To, że uważasz za oczywiste kto i co powinien wykonywać nie oznacza, że tak samo uważa Twój pracownik. Pamiętaj aby obowiązki, których nie możesz przydzielić pracownikom ani sobie zlecić firmom zewnętrznym. Jeśli nie masz jeszcze wprowadzonych zakresów obowiązków możesz zakupić je ode mnie: dla managera i dla recepcjonistki.

Czy znasz swojego klienta?

Drugim błędem, który bardzo często jest popełniany w salonach beauty to kompletny brak notatek na temat klientów. To dość rozległy temat ale uważam, że zawsze powinna być prowadzona historia klienta. Pracownicy powinni dodatkowo zapisywać, krótkie notatki po każdej wizycie np.: jakie produkty klient zakupił, jakie ma problemy i oczekiwania. Tu znowu pojawia się ważny punkt: zapoznanie się z notatkami o kliencie przed wizytą powinno być wpisane do zakresów obowiązków pracownika.

Spersonalizowana komunikacja

Najlepiej budować swoją bazę klientów dzięki specjalnym programom. Pamiętaj o zgodzie klienta na działania marketingowe zgodnie z przepisami RODO.  Własna, przemyślana baza danych pozwoli Ci spersonalizować komunikaty. Klienci to bardzo doceniają. Nie chcą dostawać wiadomości, które ich nie dotyczą. Sama forma jest już ważna, niektórzy preferują smsy a inni maile. Dodatkowo możliwość zwracania się po imieniu do klienta jest również mile widziana. Czy Ty także nie poczułabyś się miło dostając wiadomość zaadresowaną po imieniu do Ciebie i z informacjami, które naprawdę Cię interesują? Pamiętaj, że dobrze budowana baza danych to twój wielki majątek, który może pomóc Ci rozwijać Twój biznes. Bardzo pomocnym narzędziem jest booksy, który pomoże Ci zautomatyzować proces wysyłania wiadomości.

Sposób wynagradzania pracowników w Twoim salonie beauty

Trzecim błędem jest zły system wynagrodzenia pracowników. To bardzo ważny aspekt sposobu zarządzania salonem. Każdy pracownik powinien być zmotywowany do swojej pracy. Każdy z nas ma lepsze i gorsze dni ale bez motywacji ciężko oczekiwać, że każdy z Twoich pracownika będzie pracował na 100%. W pracy z klientem bardzo ważne jest zaangażowanie i odpowiednie nastawienie. Nie wiem jak można to uzyskać wynagradzając pracownika stałą pensją? Zawsze na moim szkoleniu Biznes beauty na różowo - organizacja salonu wyjaśniam jak system wynagrodzeń w salonie beauty powinien wyglądać. Taki system musi stawiać pracownikom bardzo konkretnie wyznaczone cele, a wspomnień wcześniej zakresy obowiązków są niczym instrukcja jak do tych celów dojść. Wszystko razem działa jak jeden sprawny mechanizm, który daj pracownikowi poczucie sensu pracy, motywację i wiedzę co robić aby zarabiać więcej. 

Finanse w salonie beauty pod lupą

Oczywiście część wynagrodzenia pracownika to podstawa a dodatki i premie powinny obowiązywać za:

- wypracowanie limitów sprzedażowych,

- wypracowanie wyznaczonej ilości zabiegów,

- oraz co ważne, za wysokość wypracowanego obrotu (im większe obrót, tym większa premia).

W podstawie wynagrodzenia powinno być ujęta kwota za minimalny obrót pracownika, np. przy całym etacie w moim salonie to 8.000 zł. Dopiero po przekroczeniu tego progu pracownik dostaje premię. On sam ma zatem wpływ na to ile finalnie zarobi. Jest to uzależnione od jego zaangażowania, bo np. zacznie proponować klientkom dodatkowe usługi lub kosmetyki. 

Wyznaczanie targetów w salonie beauty

Znaczny rozwój mojej firmy zawdzięczam własnemu systemowi do wyznaczania targetów dla pracowników. Dzięki niemu i ja i mój pracownik jesteśmy świadomi jakie obroty powinny być wykonane na danej usłudze. Co miesięczne, jasne obliczenie spowodowało, że mogłam spać spokojnie. Jeśli nie wiesz jak obliczyć próg obrotowy i jak obliczyć premię pracownika to zapraszam Cię na moje szkolenia Różowe finanse w salonie beauty.

Podsumowanie

Nie czekaj, wprowadzaj swoje zmiany w Twoim salonie i korzystaj z mojego doświadczenia. Jeśli chcesz być na bierząco z kolejnymi postami zapraszam do zapisania się na mojego newslettera i na moje social media.

podpis paula

Nie przegap kolejnej dawki wiedzy!

Zapisz się do mojego newslettera i bądź na bierząco, pobieraj darmowe materiały i korzystaj z mojego doświadczenia.

>
Success message!
Warning message!
Error message!